Sigurno ste na društvenim mrežama naišli na objavu koja ide otprilike ovako: “Dok smo vozili bicikl, nikada nismo nosili kacigu. Igrali smo se pre škole, pa opet posle škole sve do sumraka i retko smo gledali televiziju. Igrali smo se sa pravim, a ne virtuelnim prijateljima. Kad smo bili žedni, pili bismo vodu iz česme, ili vodu iz creva, a ne flaširanu vodu. Nikad se nismo brinuli čak ni kada smo delili istu čašu soka sa četiri prijatelja. Nikad se nismo ugojili jedući punu šerpu testenine svaki dan…”
Da li je svaka generacija sklona tome da idealizuje svoje detinjstvo i način na koji je odgajana ili je nastupilo vreme kada su nove generacije osvestile greške svojih roditelja u pristupu vaspitanju? Da li svaka generacija nastoji da povuče potpuno suprotne poteze od svojih roditelja? Dolazite li u sukob sa svojim roditeljima oko vaspitanja vaše dece, a njihovih unučića?
Bumeri, Gen X, milenijalci i ostali…
U poređenju sa njihovim roditeljima iz generacije tzv. bumera („baby boomers“, rođeni između 1946. i 1964.), milenijalci i generacija X pokazuju znatno drugačije pristupe roditeljstvu.
Dok su bumeri najčešće koristili tradicionalne, autoritarne metode i davali prioritet stabilnosti, disciplini i radu, generacija X (rođena između 1965. i 1980.), okrenula se ka većoj podršci i angažovanosti u životima dece.
Smatra se da milenijalci, rođeni između 1981. i 1996., imaju tendenciju ka otvorenijem, pozitivnijem roditeljstvu, uz veći naglasak na emocionalnu inteligenciju, zdravu ravnotežu između posla i privatnog života, kao i uključenost u tehnološke trendove.
Iako je još uvek rano da se tvrdi kakvi su rezultati vaspitanja koje primenjuju mladi roditelji, pripadnici gen Z razdoblja, primetno je da oni u fokus stavljaju mentalno zdravlje i dobrobit svoje dece.
Svaka generacija nosi sa sobom jedinstvene vrednosti, uverenja i stilove života koji se prenose i na roditeljstvo. Uticaj generacije kojoj pripadamo na način na koji vaspitavamo decu je neosporan, a razlike između generacija mogu značajno oblikovati stil roditeljstva i, posledično, razvoj deteta.
Na igralištu ili u rođendaonici verovatno ste primetiti različite stilove roditeljstva koji su često povezani sa generacijom kojoj roditelji pripadaju. Pojedini roditelji non-stop paze na svoju decu i obigravaju oko njih kao „helikopteri“, stalno ih nadgledajući i usmeravajući. S druge strane, neki drugi roditelji, mogu delovati kao da uopšte ne obraćaju pažnju na svoju decu, već ćaskaju međusobno ili gledaju u telefone, prepuštajući decu njihovim aktivnostima. Može li se to pripisati stilu roditeljstva koji je generacijski uslovljen?
Bumeri: čvrsta ruka i “stara škola”
Razlike u generacijama često dovode do neslaganja u pristupu roditeljstvu. Stariji roditelji iz generacije bumera mogu se činiti previše opuštenim ili staromodnim u očima milenijalaca i pripadnika generacije X. Način na koji su odgajali decu, čini nam se iz današnje perspektive kao “čeličenje”, pa čak i zanemarivanje.
Suprotno tome, bumeri često vide milenijalce kao roditelje koji se ponašaju previše zaštitnički i imaju tendenciju da razmaze svoju decu ili ih smatraju previše usredsređenim na tehnologiju.
Gen X: Na klackalici između angažovanosti i preteranog nadzora
Pripadnici generacije X provodil su dosta vremena sami kod kuće dok su im roditelji radili. Odrastajući uz manji nadzor i podršku, gen X roditelji su prvi počeli da se udaljavaju od autoritarnog stila, preferirajući angažovaniji pristup roditeljstvu. Međutim, njihova sklonost ka prezaštićenosti koju će pružiti svojoj deci može negativno uticati na razvoj samostalnosti i emocionalne otpornosti kod dece.
Tzv. “helikopter roditeljstvo” kojem je ova generacija roditelja sklona predstavlja stil roditeljstva koji se odlikuje preteranom kontrolom i nadzorom nad detetom, često do te mere da roditelji obavljaju zadatke umesto deteta. Stručnjaci upozoravaju da ovaj pristup može dovesti do nedostatka samostalnosti i samopouzdanja kod dece, te je važno podsticati ih da se sami suočavaju sa izazovima i rešavaju probleme.
Milenijalci: između karijere, roditeljstva i društvenih mreža
Milenijalci, trenutno starosne dobi između 30 i 40 godina, pristupaju roditeljstvu na potpuno drugačiji način u poređenju sa prethodnim generacijama. Istraživanja pokazuju da milenijalci preuzimaju ulogu roditelja sa istim nivoom planiranja i profesionalizma kao i prilikom donošenja važnih karijernih odluka. Štaviše, milenijalci često izražavaju strah od ponavljanja grešaka svojih roditelja u vaspitanju svoje dece, težeći da usvoje drugačiji i više inkluzivan pristup roditeljstvu. Ova generacija roditelja posvećena je tome da ispravi greške prošlih generacija, što je dovelo do promene u roditeljskom pristupu sa „radi kao ja“ na „popravi ono što smo mi radili“.
Pored toga, milenijalci se suočavaju sa uticajem društvenih mreža, osećajući pritisak da drže korak sa svojim vršnjacima, dok istovremeno prepoznaju važnost kvalitetnog vremena provedenog sa svojom decom. Roditelji-milenijalci sve više odbacuju tradicionalne karijerne puteve, verujući da formalno obrazovanje nije jedini ključ za budući uspeh. Osim toga, više od polovine milenijalaca smatra da klasično školsko obrazovanje ne priprema decu za izazove budućnosti, pa se okreću alternativnim metodama prenošenja znanja i veština na svoje mališane.
Gen Z: Podržavajući roditelji prisutni u životu svoje dece
Mladi roditelji koji pripadaju Generaciji Z često pokazuju otvorenost ka novim tehnologijama i digitalnom svetu, istovremeno težeći da pruže podršku, pažnju i emocionalnu bliskost svojoj deci.
Za sada deluje da će gen Z biti mnogo otvorenijeg uma kada su u pitanju odluke koje donose njihova deca – biće fleksibilniji kada je u pitanju izbor karijere, partnera, mesta za život i hrane koju jedu njihova deca.
Ne postoji savršeni recept za roditeljstvo. Jedino što možemo jeste da učimo jedni od drugih i uzmemo ono najbolje iz svake generacijske perspektive. Razumevanjem i uvažavanjem različitih stilova roditeljstva, možemo stvoriti bogatiji i uravnoteženiji pristup vaspitanju dece. Kojoj god generaciji pripadamo, treba da budemo otvoreni za rad na tome da osposobimo decu za usvajanje ključnih vrednosti i jačanje karaktera, dok s njima provodimo kvalitetno vreme.
Kombinovanjem vrednosti koje nikada “ne izlaze iz mode” sa savremenim pristupima roditeljstvu moći ćemo da pružimo svojoj deci najbolje od oba sveta, obezbeđujući im ljubav, podršku i slobodu potrebne za njihov zdrav razvoj i sreću.
Reference:
- Beano Brain white paper, „Raising Gen Alpha: How Millennial Parenting is Impacting the Next Generation“
- Brianne Hogan, „What Your Generation Says About Your Parenting Style“, Updated February 4, 2024
- Istraživanje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7602436/